SVĚŘTE SVŮJ ZRAK PROFESIONÁLŮM.  TEL.: 482 311 792

Operace šedého zákalu

Máte problémy se zrakem? Trpíte šedým zákalem? Tým našich špičkových specialistů pomůže váš problém vyřešit. Bez rizika a bez bolesti znovu vrátíme váš zrak o desítky let zpět. Na našem pracovišti provádíme operace šedého zákalu (katarakty) standardní a časem prověřenou metodou fakoemulzifikace s implantací měkké nitrooční čočky. Zákrok se provádí bez použití injekcí a je šetrný k oku. Speciální umělá čočka navíc dokáže zkorigovat různé vady zraku, takže po operaci nejenže uvidíte opět ostře, ale navíc můžete odložit i brýle. Více

CO JE ŠEDÝ ZÁKAL (KATARAKTA)
Šedý zákal je celosvětově nejčastější příčina poruchy zraku. Při postupujícím šedém zákalu dochází k postupnému zakalení oční čočky. Zákaly v čočce pak brání přístupu světla dovnitř oka a tvorbě ostrého obrazu na sítnici. Lze to přirovnat ke stavu, kdy se snažíme fotografovat přes znečištěný objektiv fotoaparátu nebo číst přes špinavé brýle. Ani barvy neodpovídají realitě. Jedinou možnou cestou, jak tento problém vyřešit, je operace. Operace katarakty má v České republice dlouhou tradici a skvělý zvuk. Navíc umožňuje nahradit původní zakalenou čočku nejmodernějšími umělými čočkami nejvyšší kvality. U nás používáme nitrooční čočky např. od německého výrobce Human Optics. Typ zvolené čočky navíc dokáže korigovat další oční vady, jako je astigmatismus nebo horší vidění za šera.
JAK PROBÍHÁ ZÁKROK?
Jednoduchý a nebolestivý zákrok spočívá v odstranění zakalené čočky, kterou nahradí nová. Zákrok se provádí bez narkózy. Oko se pouze znecitliví použitím anestetických kapek. Poté provede oční chirurg mikrořez do rohovky. Tímto mikrootvorem 2,2 mm lékař vyjme poškozenou čočku a nahradí ji umělou, která vrátí ostrost vidění. Nitrooční čočka je vyrobena z měkkého hydrofilního akrylátu, díky tomu je nejen šetrná k oku, ale pacientovi slouží ve stejné kvalitě po celý zbytek života.
BEZ RIZIKA
Operace šedého zákalu je nejběžnější a zároveň nejúčinnější lékařský postup. Pro pacienta nepředstavuje v podstatě žádné riziko. Pacienti proto nemusí být hospitalizováni.
HOJENÍ A LÉČBA
Pacienti většinou druhý den po operaci dobře vidí, ale za definitivní lze považovat stav až po třech měsících, protože přibližně takto dlouho si čočka v oku hledá po operaci svou optimální polohu.
Samotné operaci předchází speciální vyšetření, při kterém se oko proměří
a vypočte optimální dioptrická hodnota nitrooční čočky. Proto je možné zároveň zkorigovat některé oční vady a v některých případech ovlivnit nutnost nošení brýlí po operaci. Pacienti po operaci většinou potřebují jedny brýle, buď na čtení, nebo na dálku, někdy ale oboje.

Nezávazně se objednat k vyšetření

grauer star operation

TYPY PRÉMIOVÝCH ČOČEK
Na naší klinice implantujeme standardní i prémiové čočky, typ implantované čočky závisí na dohodě mezi pacientem a lékařem. Po implantaci monofokální čočky pacient bude muset používat brýle na čtení nebo na dálku. Změnou hodnoty nitrooční čočky lze změnit zaostření oka na požadovanou vzdálenost. Pacient tak může zvolit, jestli chce raději používat brýle na dálku nebo na blízko.
Prémiové čočky jsou čočky s adicí UV filtru (“Gold“) nebo torické a multifokální čočky.
ČOČKY S ADICÍ UV FILTRU
Standardní nitrooční čočka je vyrobena z bezbarvého průhledného materiálu. Pokud je při výrobě do materiálu přidána složka filtrující UV složku světla (ultrafialovou část spektra, kterou oko nevnímá, ale jejíž část vstupuje do oka), získá čočka nádech do žluta či zlatova – proto mají tyto čočky v názvu slovo “Gold”.
Právě UV složka světelného spektra může být jednou z příčin makulárních degenerací. Pokud se tedy pacient rozhodne pro čočku, zabraňující přístupu UV světla, riziko makulární degenerace se podstatně snižuje. Tato čočka má navíc barvu, která je bližší vlastní oční čočce ve věku kolem padesáti let, proto pacienti s touto čočkou nemají po operaci při hodnocení barev pocit, že “všechno je do modra”, jako je tomu při použití běžných monofokálních čoček bez filtru.
TORICKÉ ČOČKY
Implantace torických čoček se užívá ke korekci rohovkového astigmatismu, kdy pacient vnímá zrakový vjem rozmazaně nebo deformovaně, většinou nataženě do stran. Pokud nosí pacient před operací brýle a tato vada je způsobena nesprávným tvarem rohovky, pak implantací prosté sférické čočky nelze zajistit, aby pacient byl po operaci bez brýlí na dálku. V tomto případě je vhodné použít torickou čočku, která koriguje i tuto vadu rohovky.
MULTIFOKÁLNÍ ČOČKY
Multifokální čočky jsou speciální čočky, které mají atypický tvar optiky. Ten zajistí, že čočka nemá pouze jedno ohnisko ale dvě. Jedno tak využívá oko pro pohled do dálky a druhé pro pohled nablízko. V důsledku tohoto uspořádání pacient po implantaci této čočky nemusí mít v naprosté většině případů žádné brýle – ani na dálku, ani na čtení.
Pacienti s implantovaným tímto typem čočky jsou po operaci většinou velmi spokojeni s pooperačním výsledkem, ale nutno přiznat, že tento typ čoček se nehodí pro implantaci každému pacientovi.
Zásadním omezujícím faktorem je stav sítnice, která musí být v naprostém pořádku. Druhým omezujícím faktorem je adaptabilita pacienta na tento typ čočky – mozek pacienta se musí s tímto typem čočky sžít. Většinou to trvá několik týdnů, ale s výsledkem jsou lidé zpravidla velmi spokojeni.
Tento typ čoček se také užívá pro chirurgické řešení presbyopie – senilní vetchozrakosti.

Objednat se nezávazně ke konzultaci