SVĚŘTE SVŮJ ZRAK PROFESIONÁLŮM.  TEL.: 482 311 792

Multifokální čočky – převrat v dějinách oční optiky

Zhruba po 40. roce věku se člověku začíná zhoršovat zrak v důsledku tzv. presbyopie čili vetchozrakosti. Souvisí to se ztrátou akomodační schopnosti oka, kdy člověk není schopen zaostřit na krátkou vzdálenost a text musí oddalovat, aby dobře zaostřil. Zkrátka se nám v určitém věku začnou „prodlužovat ruce“.

Tehdy pacient přichází k očnímu lékaři či optometristovi, aby mu předepsali brýle na čtení. Postupem času ztráta akomodace ale postoupí do té míry, že jedny brýle do blízka nestačí a je tedy nutné si pořídit další brýle tzv. pracovní na vzdálenost přibližně 70 centimetrů (vzdálenost od monitoru počítače) a k tomu výše uvedené brýle na čtení na vzdálenost zhruba 40 centimetrů. Díky moderním technologiím je možné sloučit tyto brýle do jedněch tzv. kancelářských (office) brýlí. Postupem času se ale může zhoršit také  vidění i na dálku a odtud je již jen krůček k čočkám multifokálním, které korigují obě vady pouze pomocí jedněch speciálních brýlí.

Historie

První multifokální brýlová čočka spatřila světlo světa v roce 1959 ve Společnost pro optiku (Société des Lunetiers) v Paříži. Od svého objevitele, Bernarda Maitenaze, dostala název VARILUX. Celý vývoj od nápadu k realizaci trval dlouhých 8 let. Tento unikátní patent se stal absolutně nejdůležitějším vynálezem v dějinách oční optiky.

O 13 let později, v roce 1972 se  Société des Lunetiers (SL), tehdy už přejmenovaná na  ESSEL , spojila se společností SILOR a vznikla firma, která je dnes největším výrobcem brýlových čoček na světě.

I nadále se kromě samotné výroby soustřeďovala na výzkum a vývoj. A výsledek se brzy dostavil. V 1984 byla na trh uvedena první multifokální brýlová čočka s multidesignem – Varilux VMD Orma Supra. V roce 1990 firma vsadila na technologii samozabarvovacích plastových brýlových čoček a první uvedla na trh o rok později pod názvem Transitions.

A vývoj se nezastavil. Rok na to je na světě čočka Varilux Comfort. V témže roce uvádí na trh   první „multi“-vrstvu – CRIZAL. Bylo to poprvé, kdy pod jedním obchodním názvem byla nabídnuta kompletní povrchová úprava plastových brýlových čoček, která obsahuje tvrzení, antireflexní vrstvy a hydrofobní úpravu.

Současnost

Nová generace multifokálních brýlových čoček přišla k zákazníkovi v roce 2001 pod názvem VARILUX PANAMIC. Následovala individuální čočka Varilux IPSEO, jejíž princip už je založen na individuálním poměru otáčení hlavy a očí.

V roce 2006 přichází společnost s převratným objevem – čočkou Varilux Physio, která otevírá novou dimenzi ostrosti vidění multifokálními brýlovými čočkami. Jedná se o první naprosto fyziologickou multifokální brýlovou čočku. Kromě toho nabízí francouzský výrobce  čočky Varilux Computer 2V a Varilux Computer 3V určené pro práci s počítačem a do blízka.

Před šesti lety se na trhu objevila další novinka. Speciální vrstva Crizal A2, která je kombinací tvrzení, antireflexní vrstvy, hydrofobní vrstvy a antistatické vrstvy, určené pro všechny plastové a polykarbonátové brýlové čočky společnosti ESSILOR. Díky této inovaci je nejen snadnější brýlové čočky čistit, ale díky technologii zůstávají delší dobu bez ušpinění.

Na tuto inovaci navázala nová povrchová vrstva Crizal Forte, která vykazuje stejnou odolnost proti poškrábání, jako minerální brýlová čočka s antireflexní vrstvou. Ta se nyní ještě vylepšila o UV filtr světla, odraženého od zadní plochy čočky

Posledními novinkami v řadě multifokálních brýlových čoček jsou Varilux Ipseo New Edition, která kombinuje rozdělení nositelů na okohýbače a hlavohýbače s celkem pěti speciálními parametry čoček Varilux Physio f-360° a o generaci zlepšuje komfort uživatele, neboť maximálně zohledňuje jeho zvyklosti, například v ohybu hlavy a krku. Čočka se tedy přizpůsobuje majiteli brýlí.

Fyziologické vlastnosti oka se dokáže  přiblížit i další z řady unikátních čoček Varilux S Series s převratnou technologií Nanoptix a SynchronEyes, která  potlačuje nepříjemný plovoucí efekt a rozšiřuje zorné pole.  Jinými slovy tyto čočky zobrazují široké zorné pole s přirozeným periferním viděním bez zkreslení, což jiné multifokály nabídnout nedokážou.

Dalším mezníkem v převratných inovacích byl centrovací přístroj VisiOffice s marketingovým poradenským modulem, který umožní zákazníkovi při výběru přímo v naší optice vidět, jak bude v nových brýlích vypadat.

Co nabízíme

Multifokální brýlové čočky vhodné pro všechny typy presbyopie (vetchozrakosti),

pro snadný návyk a bezkonkurenční kvalitu vidění.

VARILUX  S  SERIES

Představuje revoluční novinku v oblasti multifokálních brýlí, která zbavuje uživatele plovoucího efektu a malé šířky zorného pole díky technologiím Nanoptix a SynchronEyes. Dokáže zobrazit široké zorné pole s přirozeným periferním viděním bez zkreslení, což jiné multifokály v současné době nabídnout neumí!

NANOPTIX

Rozděluje plochu čočky na tisíce malých částí, které stabilizují vychýlení paprsků a potlačují plovoucí efekt až o 90%.

SYNCHRONEYES

Respektuje binokulární chování každého uživatele a umožňuje tak rozšířit zorné pole.

TRANSITION VII SIGNATURE

Nová generace samozabarvovacích čoček, vhodných pro všechny věkové kategorie a typy brýlových čoček.

Venku čočky reagují na světelné podmínky tak, že se automaticky ztmaví, v místnosti naopak zůstanou naprosto čiré. Chrání oči před škodlivým UV zářením.

CRIZAL UV

Povrchová antireflexní úprava chrání povrch čočky před poškozením, omezuje nepříjemné odlesky, tvořící se na povrchu brýlové čočky a zabraňuje tak odrazům škodlivého UV záření do oka od zadní plochy čočky. Omezuje tak i tvorbu vrásek kolem očí!